środa, 4 listopada 2015

Ból pięty - Ostroga piętowa co robić?

         Klientka opowiada że od pewnego czasu boli ją stopa, a dokładnie pięta. Ból odczuwa w szczególności podczas chodzenia. Oglądając stopę, staw skokowy wyraźnie opuchnięty, na pięcie widoczne zgrubienie, jakby pod skórę został włożony mały kamyczek, po dotknięciu tego miejsca i delikatnym ucisku odczuwa ból, klientka porównuje go nawet do bólu zęba!   Te objawy wskazują na ostrogę piętową. 
       Rozpoczęte szybko leczenie gwarantuje rozbicie całkowite ostrogi. Jednak moja klientka z tą dolegliwością chodziła i chodziła... Po dłuższym wywiadzie na pewno rok.
             A cóż to jest ostroga piętowa, jest to narośl kostna, zwapnienie. 
    Przyczyny powstania to m.in w wyniku przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego dochodzi do tego podczas np. noszenia obuwia które ma twardy zapiętek, za małe.     Kolejnymi przyczynami mogą być dawne kontuzje stawu skokowego, skręcenie, zwichnięcia, zapalenie ścięgien stawu skokowego, 
      Ostrogi pojawiają się również u osób które uprawiają sport mikrourazy które powstają podczas np.biegania, siatkówki.
       W celu złagodzenia tej dolegliwości można stosować specjalne wkładki odciążające piętę pod łuk stopy, natomiast podkładki pod piętę nie zawsze przynoszą pożądany efekt, niektóre mogą pogarszać nawet stan, ze względu na różne umiejscowienie ostrogi mogą wywoływać ciśnienie boczne na tkankę tłuszczową co podrażnia i pogłębia stan zapalny.
       Nie należy chodzić boso zawsze mieć ubrane klapki czy też miękkie kapcie. Wieczorem wskazane jest przykładanie lodu do miejsc bolesnych przez 10 - 15 min. Możemy również masować stopę aż do łydki w celu obniżenia napięcia mięśni i ścięgien. 
    Ból pięty niestety nie przejdzie sam, należy zgłosić się do lekarza ortopedy, fizykoterapeuty w celu wykonania zabiegów ultradźwięki, laser, krioterapia, fala uderzeniowa, będą rozbijały ("usuwały") ostrogi.
Z mojego doświadczenia mogę uspokoić osoby które mają tą dolegliwość że można się tego pozbyć (a uwierzcie że widziałam nie jedną bolesną piętkę). W zależności jak długo mamy ostrogę tym dłużej ona będzie wymagała leczenia. W przypadkach bardzo ciężkich będzie to około 20 zabiegów ultradźwięków. Stosuje się również falę uderzeniową, ale z moich obserwacji nie jest aż tak przy tym skuteczniejsza. Polecam UD i okłady z lodu.

Jeśli borykasz się z tym problemem zadzwoń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz